Rozdzielność majątkowa

Ważnym tematem podczas każdego rozwodu jest właśnie rozdzielność majątkowa. Polega ona na równym podziale majątku pośród żony, a męża. Rozdzielność majątkowa nie dotyczy osób, które przed ślubem lub w trakcie trwania małżeństwa podpisali intercyzę. Oczywiście nie zawsze intercyza jest ważna. Przed podpisaniem intercyzy warto, jest skonsultować się z prawnikiem, który wyjaśnić wszystkie zawiłości z nią związane. Zakładając, że małżeństwo nie posiada intercyzy, o rozdzielność majątkową można ubiegać po rozwodzie lub w trakcie trwania małżeństwa, ale nie przez czas trwania samego rozwodu. Czyli w czasie trwania rozwodu (który bardzo często toczy się nawet kilka lat) majątek małżeństwa jest częścią wspólną, a rzeczy nabyte podczas rozwodu również zostaną podzielone podczas rozdzielności majątkowej. Dlatego wiele osób radzi by rozdzielności dokonać jeszcze przed rozwodem, to może zapobiec wielu przykrym sytuacjom. 

Rozdzielność majątkowa przed rozwodem

Najwygodniejszą formą będzie właśnie rozdzielenie majątku przed wystąpieniem o rozwód. W ten sposób każde z pary małżonków szybciej będzie mogło przejść na „własny rachunek”. Przed wystąpieniem o rozwód czy o rozdzielność majątkową najlepiej jest umówić się na wizytę z adwokatem (prawnikiem), który wyjaśni nam, jak działa ta cała „machina”, bo niestety w trakcie trwania rozwodu może być już na niektóre sprawy za późno. Adwokat rozwód Katowice pod takimi hasłami należy szukać specjalisty, który doradzi nam jak postępować w pewnych sytuacjach i poprowadzi nasz rozwód tak, abyśmy najmniej na tym ucierpieli. Dlatego właśnie zaleca się wizytę u adwokata jeszcze przed podjęciem jakichkolwiek działań.

Podział majątku, a dzieci

Bardzo często sądy przy rozdzielności majątkowej biorą pod uwagę dobro dzieci i to z którymś z rodziców dziecko zamieszka. O ile przy dogadującej się parze nie ma z tym większych problemów, tak przy zwaśnionych małżonkach jest to spory kłopot. Najlepszym rozwiązaniem przy takich sytuacjach jest wizyta u prawnika, który doradzi nam co zrobić w naszej sytuacji.