Przydatny sprzęt do pielęgnacji krzewów ogrodowych, dzięki któremu praca może być przyjemna

Pielęgnacja krzewów ogrodowych wymaga ich nawożenia, a także nie raz spryskiwania środkami ochrony roślin, gdyż wiele z nich narażonych jest na rozwój chorób pasożytniczych. Dlatego należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt, ułatwiający ich pielęgnację. Oczywiście najlepiej wybierać taki, który usprawnia pracę, a jednocześnie nie wpływa na emisję szkodliwych paliw do atmosfery, jak np. nożyce akumulatorowe do ogrodu.

Konewki lub węże ogrodowe do podlewania krzewów ogrodowych

Krzewy ogrodowe czy to ozdobne czy owocowe wymagają regularnego podlewania po posadzeniu, a także w okresie suszy. Wybór pomiędzy konewką a wężem ogrodowym w dużej mierze zależny jest od rodzaju krzewu. Niektóre, po podlaniu liści narażone są bowiem na rozwój chorób grzybowych, dlatego bezpieczniej podlewać je z konewki skupiając się na korzeniach. Węże ogrodowe oczywiście mogą być wyposażone w specjalne nasadki, dzięki temu strumień wody może być regulowany, a roślina nie będzie przesadnie nawodniona. W przypadku wielu krzewów w ogrodzie z pewnością będzie to wygodniejszy sposób ich pielęgnacji.

Nożyce akumulatorowe do przycinania chorych i suchych gałęzi, a także formowania krzewów

Krzewy ogrodowe trzeba koniecznie przycinać, zwłaszcza te przeznaczone na szpalery i żywopłoty. Zatem konieczne jest tutaj szybkie i jednocześnie precyzyjne wykonywanie pracy. Najlepszym wyborem w tym przypadku będą nożyce akumulatorowe do ogrodu, które wyposażone są w stalowe noże. Należy pamiętać, że formowanie to nie jedyny moment kiedy przycina się krzewy ogrodowe. Przede wszystkim większość krzewów wymaga tego po zimie. Wtedy usuwa się suche i zdrewniałe pędy. W niektórych przypadkach krzewy wymagają przycięcia przy głównym pędzie. Krzewy ozdobne warto, a nawet trzeba przerzedzić w środku, w najbardziej gęstym miejscu przed okresem wegetacji. Dzięki temu będą miały więcej światła i przez to również bardziej dorodne owoce. W sytuacji gdy roślina choruje trzeba czasem wyciąć większość pędów. Tutaj również bardzo przydatne będą nożyce akumulatorowe do ogrodu. Warto zauważyć, że zdrowe pędy pozyskuje się również w celu rozmnażania rośliny i tu profesjonalny sprzęt również się przyda.

Podkaszarki do przycinania trawy wokół krzewu

Podlewanie, przycinanie i nawożenie – to główne czynności pielęgnacyjne dotyczące krzewów ozdobnych. Ważne jest jeszcze usuwanie rosnących wokół nich chwastów, a także przycinanie trawy. Tu pomocne mogą być podkaszarki. Dzięki nim można skosić trawę w trudno dostępnych miejscach, tam gdzie tradycyjna kosiarka nie może dotrzeć, bądź zniszczyłaby roślinność. Stosowanie podkaszarki i regularne usuwanie chwastów sprawia, że krzew w żaden sposób nie jest zagłuszany przez inne ekspansywne rośliny i może stanowić niewątpliwą ozdobę naszego ogrodu.

Odkurzacz do liści – czystość wokół krzewu jest również ważna

Praca przy krzewach nie jest bardzo wymagająca, niemniej jednak o każdej porze roku jest coś do zrobienia. Nie inaczej jest jesienią. Kiedy liście opadają, często zasłaniają zimozielony krzew, a ponieważ nie na takim efekcie zwykle nam zależy z liśćmi możemy poradzić sobie w prosty sposób. Wystarczy wybrać odpowiedni odkurzacz do liści o sporej mocy. Dzięki temu w krótkim czasie można odkurzyć znaczny teren, gdzie znajdują się krzewy, a obok nich wysokie, liściaste drzewa ogrodowe. Warto zaznaczyć, że odkurzacze są również pomocne przy sprzątaniu drobnych gałęzi.

Ręczne nożyce do przycinania alternatywą dla nożyc akumulatorowych

W trudno dostępnych miejscach, tam gdzie nie chce się skrócić zbytnio przyrostów krzewu można do przycinania zastosować ręczne nożyce. Oczywiście przy takim sprzęcie niezbędne jest użycie siły, co w przypadku nożyc akumulatorowych nie jest konieczne. Trzeba również pamiętać o rękawicach. W sytuacji stosowania nożyc akumulatorowych, ale również zwykłych ręcznych konieczne będzie wybranie modeli antyprzecięciowych.

Odpowiednie wyposażenie sprawia, że praca przy pielęgnacji krzewów ogrodowych może być przyjemna. Oczywiście można postawić również na miarki ułatwiające podanie odpowiedniej ilości nawozu ogrodowego. Niezbędne również będą motyki, dzięki którym usuwanie chwastów jest łatwiejsze, a jak wiadomo chwasty bardzo lubią wyrastać blisko krzewów ogrodowych i próbują je zdominować. Tylko szybka reakcja może temu zapobiec.