Aldehydy – składnik perfum, który dodaje im niezwykłego charakteru

Anatomia perfum to coś, na co nie zawsze zwracamy uwagę szukając swojego wymarzonego zapachu. Dla wielu najważniejsze jest to by aromat skradł jego serce i całkowicie wpasował się w jego gust. Tymczasem składników perfum jest cały ogrom. Jedni chętniej sięgają po kwiatowe aromaty z owocową nutką, inni wolą zapachy cięższe, tajemnicze i orientalne. Perfumoholicy którzy fascynują się aromatami, lubią z nimi eksperymentować i o nich rozmawiać uczą się rozpoznawania poszczególnych składników w danej kompozycji. Nie jest to jednak łatwe zadanie głównie ze względu na ogromną ilość i różnorodność składników. W dzisiejszym artykule omówimy temat aldehydów. Czym one właściwie są i co koniecznie trzeba o nich wiedzieć?

Co oznacza pojęcie aldehydy?

Aldehydy to nic innego niż związki chemiczne, które oddają zapach poszczególnych składników. Wytwarzane są podczas procesu utleniania alkoholu. Mają specyficzny i dość intensywny aromat. Twierdzi się nawet,że perfumy, w których wykorzystane są aldehydy pachną… dziwnie i inaczej. Bardzo ciężko dzisiaj znaleźć perfumy, które nie zawierałyby w swoim składzie aldehydów. Tego typu związków chemicznych nie znajdziemy natomiast w pachnidłach organicznych.

Zawartość aldehydów w perfumach sprawia, że cała kompozycja staje się spójna i harmonijna. To łącznik, który doskonale zespala ze sobą pozostałe składniki. Dzieło francuskiego domu mody, perfumy Chanel No 5, to najpopularniejsze pachnidło z dodatkiem aldehydów. Zna je praktycznie każdy, lecz z pewnością nie każdy je polubi. Ci, którym jednak zapach przypadł do gustu cenią sobie w nim przede wszystkim mieszankę trzech związków chemicznych. To aldehydy fiołka, kolendry oraz pomarańczy.

Istnieje bardzo wiele rodzajów aldehydów. Najczęściej wykorzystywanymi są jednak benzoesowy, fenylooctowy oraz cynamonowy. Ten pierwszy odzwierciedla zapach gorzkich migdałów. Aldehyd fenylooctowy to nic innego jak bukiet kwiatów : róży, bzu, konwalii czy gardenii.

Artykuł o podobnej tematyce można znaleźć na stronie https://kobiecynet.pl/aldehydy-jako-skladnik-perfum/